Reliable Device Networking Hardware

Kanadalaisen Perle Systems tuotevalikoimaan kuuluu korkealaatuisia, tietoturvallisia ja runsailla ominaisuuksilla varustettuja tuotteita automaatio- ja tietoliikennesovelluksiin. Perle Systems Ltd. on osa Phoenix Contact -konsernia.

Teollisuus Ethernet-kytkimet

Perle Systems teollisuus Ethernet-kytkimet

Hallittavat teollisuus Ethernet-kytkimet

Perlellä on yli 500 hallittavia teollisuus-Ethernet kytkimiä pitäen sisällään mm. 10/100/1000, PoE, kuitu ja combo-portti kytkimet. Perlen IDS teollisuus Ethernet-kytkimet on suunniteltu kestämään äärimmäisiä lämpötiloja, tärinää ja iskuja, joten niitä voidaan käyttää teollisuuden automaatiossa, merenkulussa, rautateillä, sähkö- ja kaasuteollisuudessa sekä muissa vaativissa kohteissa. Käyttölämpötila on -10 ... 60°C.

  • Extensive Management Features
  • 10/100/1000Base-T kupariportit
  • SC/ST/SFP kuituportit
  • Saatavilla myös laajennetulla käyttölämpötilalla -40 ... 75°C

Perlen hallittavien kytkinten ominaisuuksiin kuuluu mm. Comprehensive Management Feature Set (P-Ring, management VLAN, QoS, RMON, N:1 port mirroring ja paikallinen hälytysloki). CLI-komennot toteutettu Ciscon komentojen mukaisesti.

Tarvittaessa laajennettua tietoturvaa ja toiminnallisuuta saatavilla on myös hallittavat kytkimet PRO Feature Set ominaisuuksilla:

  • Comprehensive Management Feature Set ominaisuudet PLUS:
    • TACACS+ ja RADIUS authentication, authorization ja accounting (AAA) tietoturvapalvelut
    • SSH, SNMPv3 ja HTTPS suojatut yhteydet
    • IP osoite ja IP porttinumero käyttöoikeudet (ACL)
    • Vahvistettu salasanan tarkastus
    • Suojatut porttikohtaiset käyttöoikeudet  (IEEE 802.1x  Authentication and Port Security)
    • Kehittyneet protokollat verkon suorituskyvyn parantamiseksi:  LLDP-MED, GVRP, Voice VLANs, MSTP, GMRP  IPv6 ja MLD Snooping
    • Media Redundancy Protocol (MRP) IEC 62439-2 tuki (i.e. Perlen IDS-kytkimet yhteensopivia muiden Ring Protocol käyttävien laitevalmistajien (Siemens, Cisco, Belden) kanssa)

Lue tekninen artikkeli: Advanced Protocols in Industrial Managed Switches

Ei-hallittavat teollisuus Ethernet-kytkimet

Perlellä on yli 200 ei-hallittavia teollisuus Ethernet-kytkimiä pitäen sisällään mm. 10/100/1000, PoE ja kuitu kytkimet. Perlen IDS teollisuus Ethernet-kytkimet on suunniteltu kestämään äärimmäisiä lämpötiloja, tärinää ja iskuja, joten niitä voidaan käyttää teollisuuden automaatiossa, merenkulussa, rautateillä, sähkö- ja kaasuteollisuudessa sekä muissa vaativissa kohteissa. Laitteissa on reduntantti jännitesyöttö käänteisen polaririteetin ja ylikuormituksen suojauksella. Käyttölämpötila on -10 ... 60°C.

  • Plug and Play käyttöönotto
  • 10/100Base-TX tai 10/100/1000Base-T kupariportit
  • SC/ST/SFP kuituportit
  • Saatavilla myös laajennetulla käyttölämpötilalla -40 ... 75°C

PoE/PoE+ teollisuus Ethernet-kytkimet

Perlellä on 180 ei-hallittavia ja hallittavia Ethernet-kytkintä, joissa on myös PoE-portit. Ko. portit ovat IEEE 802.3af/at yhteensopivia (tehonsyöttö max. 30W) ja niiden kautta voidaan hoitaa PD-laitteiden kuten langattomien tukiasemien, VoIP-puhelinten ja IP-kameroiden tehonsyöttö.

  • IEEE 802.3af/at yhteensopivia
  • 10/100/1000Base-T kupariportit
  • SC/ST/SFP kuituportit
  • Saatavilla myös laajennetulla käyttölämpötilalla -40 ... 75°C

Perle Systems uutiset ja tuotejulkistukset

Nopeat signaalit tarvitsevat hyvin nopeasti reagoivan suojan – Käytä laitteiden suojaukseen Perlen ylijännitesuojaa.

16.5.2017
Tietotekniikan ylijännitesuojaus Signaaliliitännät ovat erityisen herkkiä ylijännitteille. Perlen ylijännitesuojat ovat tehokkaita sekä nopeita ja niiden liitännät toimivat matalilla lähetystasoilla ja...
Lue lisää

Sarjaliikenteen mediamuuntimilla voidaan siirtyä RS-232/422/485-sarjaliikenteessä kuparista häiriöttömiin valokaapeleihin – ilman hankalia ylijännitesuojaus-, suojaus- ja potentiaalintasaustoimia.

14.3.2017
Kun teollisuusympäristössä käytetään tiedonsiirtoon kuparikaapeleita, tulevat rajat vastaan hyvin nopeasti. Sarjaliikenteen mediamuuntimilla voidaan siirtyä RS-232/422/485-sarjaliikenteessä kuparista häiriöttömiin valokaapeleihin - ilman...
Lue lisää

Laajennetulla tietoturvalla varustetut Perle Systems IOLAN 4G-LTE sarjalaitepalvelimet vaativiin M2M-ympäristöihin: 1 – 4 kpl RS232/422/485 ja 1 kpl Giga LAN.

11.1.2017
Perle Systems IOLAN SDS L 4G-LTE sarjalaitepalvelimet. Nykytekniikat, kuten IoT ja M2M, vaativat tietoturvallisen tavan siirtää dataa mobiiliverkon yli sovellusohjelmiston...
Lue lisää

Ota käyttöön AAA-tietoturvaprotokollat ehkäistäksesi verkkolaitteiden kuten hallittavien kytkinten ja mediamuuntimien sekä Ethernet Extendereiden luvaton käyttö

8.11.2016
AAA Security – Authentication (todentaminen, autentikointi), Authorization (valtuutus) ja Accounting (tilastointi). Jaetut tietoturvajärjestelmät ovat yleisesti käytössä isoissa yrityksissä, jolloin niiden...
Lue lisää

Referenssi: Perle Ethernet Extenderit osana paikoitusalueen älykästä valvontajärjestelmää.

12.10.2016
Control Systems standardize on Perle Ethernet Extenders in Smart Parking Facilities. Industrial Ethernet Extenders to bridge copper distance limitations for...
Lue lisää

Perlen PoE/PoE+ mediamuuntimet ja Ethernet Extenderit mahdollistavat PoE-laitteiden (IP-kamerat, WLAN tukiasemat…) etäbuuttauksen.

20.9.2016
PoE-laitteiden etäbuuttaus, PD Power Reset. PoE-laitteet kuten IP-kamerat ja WLAN-tukiasemat ovat tyypillisesti asennettu laajalle alueelle ja useimmiten niihin on hankala...
Lue lisää